Ana Sayfa Halkalı Halı Yıkama

Halkalı Halı Yıkama

Halkalı Halı Yıkama

Evlerde, ofislerde ve başka mekanlarda halı kullanımının yaygın olduğu bilinmektedir. Bu yüzden halı yıkama merkezleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bu içerikte Halkalı halı yıkama merkezine değinilecektir.

 Halı Nedir?

 Halı yere serilen örtünün ismidir. İplerin örülmesi ile yapılmaktadır. Halının başka bir kullanım şekli de estetik amaçlı duvara asılmasıdır. Tarihte bilinen en eski halı Sibirya da Altay Bölgesi’ndeki kazılarda bulunmuştur. Bu buluntu MÖ. 5000-3000 yılları arasına dayandırılmaktadır. Bahsi geçen halının Türk düğümü ile yapıldığı saptamalar arasındadır.

 Halının Üretim Teknikleri

 Halılar iplerin farklı düzenlerde düğümlenmesi ile oluşmaktadır. Halı üretiminde iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler el dokuması ve makine üretimi şeklindedir. El dokuması ince ve el emeği olması açısından tercih edilmektedir. Makine üretiminin ise pratik üretilmesi ve farklı seçenekleri bulunmasından ötürü seçildiği bilinmektedir.

 Halı Yıkama Teknikleri

 1. El Dokuması Halı Nasıl Yıkanır?

 İlgili halının yıpranmadan yıkanması için yere serilerek fırça yardımı ile yıkanması tavsiye edilmektedir. Bu yöntem ile yere serilen halı deterjanlı su ile köpüklenir. Devamında tekrar tüm köpüğü gidene kadar durulanır. Son aşama olarak bahsi geçen halı dürülerek kuruması için bırakılır. Bu halı çeşidi makinaya da atılabilmektedir. Daha temiz olması açısından bu yöntem tercih edilmektedir. Halkalı halı yıkama istenilen hizmeti sunmaktadır.

 2.Makine Üretimi Halıların Yıkanma Şekilleri

Derin bir şekilde halı yıkama

Bu yöntemin sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Çünkü en temiz halı yıkama çeşidi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem ile yıkana halıların önce tozu alınmaktadır. Sonra yarı ve tam otomatik makinalar kullanılarak halı köpürtülmektedir. Bu işlemden sonra ilgili halının durulanması gelmektedir. Devamında bahsi geçen halı son olarak kurutmaya bırakılır. Halkalı halı yıkama merkezinin bu yöntem için tavsiye edildiği bilinmektedir.

Şampuan Kullanılarak halı yıkama

Bu yöntemin ekonomik olduğu için tercih edildiği bilinmektedir. Bu işlem için halı şampuanı ve vakumlu süpürge makinası gereklidir. Üzerine şampuan vurularak köpürtülen halı bir süre bekletilir. Sonra vakumlu süpürge ile şampuan alınır. Bu yöntem ile halının yüzeysel temizliği sağlanır.

Kuru Temizleme

Bu yöntemde halıya deterjan, çözücü ve az miktarda su içeren bir karışım hazırlanıp dökülmektedir. Bir süre bu toz halının üzerinde bekletildikten sonra elektrikli süpürge ile süpürülmektedir. Bu yöntemin pratik olduğu için tercih edildiği bilinmektedir.

Konuşma Başlat
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba
alpakhaliyikama.com'dan ulaşıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.